První turnaj ČBF U10 Litoměřice 16.11.2019

0

V sobotu 16. listopadu 2019 jsme se vydali vlakem do Litoměřic na první soutěžní turnaj U10 organizovaný ČBF. Poměřili jsme postupně síly s hráčkami Kralup, pak domácími hráčkami a na závěr s kluky ze Sparty Praha.

Jedna z oblastí, na kterou se na tréninkách zaměřujeme, je správnost střelby. A abychom získali trochu lepší přehled o pokroku jednotlivých hráček, připravili jsme pro děvčata soutěž v bodování jejich střeleckých dovedností. Zde bych chtěl poděkovat trenérovi Lubošovi za pečlivou evidenci v průběhu všech tří utkání.

Legenda k bodování střeleckých dovedností

1 – střelecký pokus
2 – správně provedený střelecký pokus i bez dosažení koše, nebo koš z místa
3 – perfektně provedený střelecký pokus s dosaženým košem
+ – asistence, nezištná přihrávka na vstřelení koše

TJ Sokol Kladno – BK Kralupy Junior 44:2

V utkání se začínajícími hráčkami z BK Kralupy Junior jsme mohli zúročit všechny své dovednosti, které jsme se v průběhu cca roku trénování naučili (pouze čtyři hráčky trénují déle než rok). Bylo vidět o kolik jsou naše holky zkušenější. Nemalou měrou jsme využili i zkušenosti z několika turnajů z konce minulé a začátku aktuální hrací sezóny, kde jsme si vybírali daň nováčků my. Do hry nastoupily všechny hráčky rovnoměrně – každá hráčka dostala cca stejný příděl svých minut na hřišti, aby mohla ukázat, co se naučila. Byť na některých hráčkách v rámci našeho týmu je patrná větší vyzrálost, je úžasné, že všechny hráčky se již do hry zapojují a dávají hře většinou maximum toho, co umí.

TJ Slovan Litoměřice – TJ Sokol Kladno 10:46

Ve druhém utkání jsme se poměřili s domácími začínajícími hráčkami. Opět jsme hráli na jedničku. Své šance dostaly obdobně jako v prvním utkání zase všechny hráčky rovnoměrně. Ve svém úplně prvním utkání se povedlo dát koš Aničce H., její dvojče Eliška si bude muset na svůj první soutěžní koš ještě počkat.

TJ Sokol Kladno – BA Sparta 32:35

K porážce sparťanských kluků chyběl jen kousek. Ale pojďme pěkně popořadě, trochu se rozepíšu. Z průběhu turnaje bylo nasnadě, že utkání se Spartou bude minimálně vyrovnané (a taky nakonec bylo). V šatně před utkáním jsme si zopakovali, že primární je obrana a nepustit kluky ke střelbě. A pokud chceme vyhrát, musíme si správně přihrávat a neztrácet míče. Tohle se povedlo holkám dodržet větší část utkání, kdy jsme více než polovinu utkání byli dokonce ve vedení (tuším, že dokonce i o 10 bodů). V druhé polovině třetí čtvrtiny a téměř celou poslední čtvrtinu ale kluci nabrali více sebevědomí, jejich přímočarý tah na koš začal být účinnější a naše holky proti tomu těžko nalézaly obranu. Největší podíl na naší prohře mají holky samy – spousta ztracených míčů nepřesnou přihrávkou typu oblouček. Tyto nahrávky byly pro soupeře snadnou kořistí, kterou nemilosrdně trestal dvoubodovým košem.

V tomto utkání již neměly všechny hráčky možnost nastoupit na palubovku stejně dlouho. Přestože jsme dodrželi střídání po dvou minutách, zkušenější hráčky hrály vícekrát. A i když na poslední dvě minuty nastoupila silná sestava Lůca D., Áďa, Kačka a Lucka O., povedlo se jim pětibodovou ztrátu stáhnout pouze na tříbodovou. I tak bylo tohle utkání nepopsatelně napínavé od začátku do konce. Rodiče fandili o sto šest. Prožívali s děvčaty jejich úspěšné i neúspěšné akce. Vytvářeli úžasnou atmosféru, a to nejen při tomto utkání ale v rámci celého turnaje.

Dovednostní soutěže

Součástí turnaje byly dovednostní soutěže. Soutěžilo se v nahrávkách (který pětičlenný tým dá nejrychleji 50 nahrávek), v driblinku (dvoučlenný tým, driblink dopředu, pozpátku a slalom), v obratnosti bez míče (běh, skákání po pravé a levé noze, a to vše dopředu i dozadu ) a ve střelecké soutěži (kdo vstřelí více košů za 45 vteřin). Povedlo se nám vyhrát v nahrávkách ve složení Verča S., Vendulka P., Bětka K., Terezka Z. a Terezka H. a v driblinkové štafetě, kde soutěžily Lucka O. a Bětka K. V obratnosti jsme ve složení Verča S., Terezka Z., Terezka H. a Anetka O. skončili na třetím místě a ve střelecké soutěži nestačilo triu Leonka M., Anička H. a Eliška H. hezkých devět košů na umístění na prvních dvou místech.

Rekapitulace

Zrekapitulujme si, že se celkově v turnaji kromě dvou hráček povedlo každé vstřelit alespoň jeden koš. Doufám, že tento trend se udrží i do budoucna a že budeme mít tým, kdy bude moct nastoupit do hry kterákoli hráčka a odvede tam vždy nejlepší výkon, jaký bude umět. Tuto sobotu jsme měli dva týmy lehčích soupeřek a jeden tým vyrovnaných soupeřů, budeme se však muset připravit i na silnější soupeřky či soupeře.

Zajímavé bude ještě vyhodnocení střeleckých dovedností na tréninku, kterému se zde nemůžeme věnovat do detailu. Nicméně několik postřehů u některých hráček si neodpustím (kritérium 10 bodů nebo asistence).
Kačka R. – střelkyně po mamince ;o) – přesto v prvním utkání celkem dost 1, ve druhém a třetím už jedniček ubylo. I tak má lehkou tendenci střílet oběma rukama… Nyní jí koše padají (super!), ale pokud nebudeme pracovat na zlepšení, tak až se ve vyšší kategorii zvednou koše, ubyla by přesnost. Jinak dvakrát přihrála kamarádce, která dala koš – skvělé!
Áďa V. – velmi příjemně překvapila, byla přínosem pro tým – hodně málo 1, hodně 2, občas 3 – tj. více střelba z místa, méně dvojtaktů – dvakrát přihrála kamarádce, která dala koš – skvělé!
Lůca D. – opět nezklamala, udržela si svůj vysoký standard – opravdu hodně 3 – skvělé!
Lucka O. – šestkrát 3, dvakrát 1 – chybí mi tam ale přihrávka kamarádce, která pak zakončí košem – i tak skvělý výkon!
Leonka M. – hodně 1 a 2 – tj. žádný dvojtakt, za to spousta košů po doskočeném míči po neúspěšné střelbě týmu – skvělé!
Terka H. – v prvních dvou utkáních spousta 1, 2 i 3, ve třetím utkání nic – budeme si muset probrat, kde je příčina… Jinak jedna asistence, tedy
přihrála kamarádce, která dala koš, konkrétně Aničce H. – celkově skvělý výkon!
Verča S. – v prvním utkání spousta 1 a 2, jen jedna 3, konkrétně pouze jeden skvěle provedený dvojtakt, ve druhém a třetím utkání dohromady třikrát za 2, konkrétně dva vstřelené koše z místa – je patrné, že po prvním utkání se více soustředila na přesnost střelby a přineslo to ovoce – byť vystřelila méněkrát, měla výrazně vyšší úspěšnost střelby – ano, jedna asistence na koš k tomu – výborně!
Bětka K. – byť se v prvním utkání pokoušela o správnou střelbu a nezadařilo se a byť se ve druhém a třetím utkání již ke střelbě neodhodlala, povedlo se jí dvakrát přihrát kamarádce, a ta si dala koš – výborně!

Na dokreslení atmosféry cesty na a z turnaje zpět včetně průběhu vlastního turnaje přikládám fotky.

About The Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *